سیم جوش‌های زیرپودری و پودرهای جوشکاری اسپارک

پودرهای جوشکاری

پودرهای جوشکاری مواد معدنی و یا فلزی دانه بندی شده‌ای هستند که در جوشکاری زیر پودری وظایفی نظیر رسانایی طول قوس،

تشکیل پوشش سرباره، انجام واکنش‌های سرباره و در نهایت اکسیژن زدایی از مذاب را بر عهده داشته و در حقیقت نقش روکش الکترود را در فرایند دستی ایفا می‌کنند. شکل ظاهر گرده جوش تحت تاثیر عناصر شیمیایی پودر می‌باشد و دانه بندی پودر هم نقش مهمی را ایفا می‌نماید باید توجه شود که یک پودر عمومی که بتواند روی اکثر فولادها و درزها کاربرد داشته باشد وجود ندارد و بر پایه جنس و نوع کاربرد باید نوع پودر انتخاب شود. حداکثر میزان آمپر مصرفی را معمولاً پودر در حال مصرف مشخص می‌نماید پودرهای جوشکاری به انواع اسیدی، معمولی و قلیایی تقسیم می‌شوند.

پودرهای جوشکاری به پودرهای جوشکاری پیش ذوب شده و پودرهای جوشکاری آگلومره تقسیم می‌شود:

پودرهای جوشکاری پیش ذوب شده توسط ذوب کردن مخلوطی از مواد اولیه که کاملاً آسیاب شده‌اند به دست می‌آیند. محصول ذوب شده تحت فرآیند سرد کردن، سنگ‌شکنی و الک کردن قرار گرفته و به دانه‌بندی مطلوب می‌رسد. استحکام و چگالی این دانه‌ها بالا بوده و در حین جابجایی امکان خاکه شدن آن‌ها وجود ندارد  پودرهای پیش ذوب شده در برابر نفوذ اکسیژن و هیدروژن و بروز ترک هیدروژنی از خود مقاومت نشان می‌دهند و از این رو قابل استفاده در محیط‌های باز و بدون مسقف و مناطق مرطوب می‌باشند.

پودرهای جوشکاری آگلومره شده با اختلاط خشک چند ماده خام که کاملاً آسیاب شده‌اند، تولید می‌شود. مواد چسبنده از قبیل سیلیکات‌های سدیم و پتاسیم به مخلوط اضافه شده و خمیر مخلوط برای تشکیل دانه‌های کوچک، آلگومره می‌شود. سپس این پودر در دمای ۸۰۰-۶۰۰ پخته می‌شود. چون دامنه دمای پخت زیر دمای واکنش مواد است، امکان استفاده از اکسیژن‌زداها و فرو‌آلیاژها وجود دارد. علیرغم بالاترین هزینه تولید پودرهای جوشکاری آلگومره شده، مقدار مصرف این پودر در حین جوشکاری به دلیل چگالی حجمی کمتر، پایین‌تر است.

سیم جوش‌های زیر پودری

جوشکاری زیرپودری، یکی از فرایندهای جوشکاری قوسی است که در آن، نوک الکترود داخل پودری از مواد معدنی ویژه قرار می‌گیرد و قوس در زیر این پودر در امتداد مسیر جوشکاری تشکیل می‌شود.

سیم فولادی (بستگی به نوع آلیاژ) با لایه ایی از پوشش مس می‌باشد که بصورت کلاف منظم ۲۵ کیلویی در سایزهای مختلف بر روی حلقه های فلزی وکیوم پک می‌گردد.  این سیم‌ها را  می‌توان با انواع مختلفی از پودر‌ها برای جوشکاری زیرپودری در صنایعی مانند سوله سازی، استراکچرها، کشتی سازی، سکوهای دریایی و راه آهن استفاده نمود.